W codziennym życiu zwykłego obywatela czy też w czasie prowadzenia własnego biznesu może dojść do sytuacji, że będzie trzeba zasięgnąć pomoc prawnika w przeanalizowaniu przepisów prawa w odniesieniu do rzeczywistości. Są to przypadki niezwiązane z procesem (postępowaniem sądowym), ale wymagające pomoc czy też udziału prawnika, szczególnie, jeśli chodzi o przeanalizowanie przepisów prawa i odniesieniu ich do sytuacji osoby czy podmiotu, który przeszedł do prawnika po pomoc.

Czym jest opinia prawna?

Opierając się tylko o książkową definicję to opinia prawna jest to nic innego jak analiza stanu prawnego. Inaczej mówiąc jest to materiał pomocniczy analizujący problemy prawne związane ze skierowanym przez klienta pytaniem do prawnika mający na celu wyjaśnienie konkretnych problemów, zagadnień prawnych, stanu prawnego związanego z daną sytuacją, a na końcu zaproponowaniem możliwego lub możliwych rozwiązań.

Taka opinia powinna być przygotowywana jest przez prawnika, który jest zorientowany w danej dziedzinie prawa i posiada odpowiednie kwalifikacje.  Dodatkowo opinia prawna zawsze sporządzona jest na zamówienie klienta. Jak również należy wspomnieć, że nie jest ona dokumentem wiążącym? Chodzi tu o sytuację, że po przygotowaniu w takiej opinii rozwiązań można skorzystać z pomocy danego prawnika, który przygotowała ta opinię jak również można się udać do innego.

Jakie elementy powinna mieć opinia prawna?

Ogólnie można przyjąć, że każda opinia prawna powinna posiadać 4 podstawowe elementy takie jak:

1.  opis problemu, czyli zadane pytanie i stan faktyczny, który jest przedmiotem zleconej opinii.

2. analiza sprawy, czyli część, w której uwzględnia się aktualne przepisy prawa oraz to jak one mogą wpłynąć na problem klienta. Jest to cześć zawierająca interpretacje przepisów.

3. podsumowanie, czyli wnioski końcowe zawierające wskazanie ewentualnych zagrożeń,

4. propozycja rozwiązania problemu, czyli możliwe sposoby czy też opcje dalszych działań prowadzące do rozwiązania problemu.

Dodatkowymi elementami, które powinna posiadać dobra opinia prawna jest podanie podstawy prawnej. Prawnik powinien zadbać o to, aby klient wiedział, z czego tj., jakie przepisy wpływają na jego sytuację i możliwe rozwiązania. Ostatnim elementem opcjonalnym jest słowniczek. Chodzi tu o zawarcie wyjaśnień pojęć, które to mogą być nie zrozumiałe dla osoby bez wykształcenia prawniczego.

Czym różni się opinia prawna, a porada prawna

Opinia prawna i porada prawna nie są tożsamymi usługami świadczonymi przez prawników. Różnią się od siebie nie tylko formą tj. opinia jest sporządzana w formie pisemnej, a porada to zazwyczaj spotkanie i rozmowa czy to osobista czy za pośrednictwem telefonu bądź Internetu.

Opinia prawna jak już wcześniej wspomniano ma na celu wyjaśnienie konkretnych problemów oraz zaproponowanie możliwych rozwiązań. Dotyczy ona konkretnego problemu i jest materiałem analitycznym, który związany jest z rzeczywistymi problemami prawnymi. Podczas, gdy przy udzielaniu porady prawnej osoba zainteresowana taka poradą jest informowana o aktualnie obowiązującym stanie prawnym, a ponadto prawnik koncentruje się głównie na jak najszybszym i najlepszym rozwiązaniu problemu prawnego raczej bez dokonywania tak długiej analizy, głównie z uwagi na to, że ma mniej czasu.

Podsumowując opinia prawna jest niezwykle ważna zarówno dla przedsiębiorców jak i osób fizycznych, ponieważ pomaga rozwiązać posiadane problemy zazwyczaj dając kilka rozwiązań. Opinia prawna jest przygotowywana w oparciu o dokumenty czy stan faktyczny i stanowi odpowiedź na konkretne pytania danego podmiotu czy osoby.

Warto, zatem zdecydować się na zlecenie sporządzenia opinii prawnej w przypadku, gdy są jakieś wątpliwości do danej sprawy np., co do treści zawieranej umowy.