Pozew jest namacalnym dowodem na istnienie konfliktu. Zatem każdy człowiek może spotkać się z sytuacją w życiu, że otrzyma pozew lub sam będzie musiał go napisać. Oczywiście pozostaje rozwiązanie, jakim jest zlecenie prawnikowi napisanie pozwu. Ale bywają przypadki, że nie każdego stać na taka pomoc, a w niektórych miejscowościach może pojawić się problem z dostaniem się do bezpłatnej pomocy prawnej. Zatem ważne jest, aby wiedzieć jak napisać pozew.

Co to jest pozew?

Pozew jest pismem procesowym, który zawiera żądania osoby, która go przygotowała i jest kierowane do właściwego sądu, który to będzie rozstrzygał sprawę (konflikt). Można również powiedzieć, że jest to dokument formalny składany w formie pisemnej przez Powoda, czyli właśnie osobę, która go składa i rozpoczyna sprawę.

W każdym pozwie musi zostać wskazane powództwo, czyli, o co będzie toczyła się sprawa, np. o zapłatę, odszkodowanie itp. Wskazuje się, jakie mamy roszczenia względem Pozwanego, czyli osoby, przeciwko której wysyłam pozwem i przeciwko, której wysuwamy roszczenia czy żądania.

Zatem podsumowując pozew jest środkiem prawnym inicjującym postępowanie sądowe pozwalające na dochodzenie swoich praw.

O co warte wspomnienia i zaznaczenia to w zależności od tego, o co jest sprawa, ( jaka jest wartość sporu) czy też rodzaju sprawy, pozwem może być składany do sądu w różnych trybach. Dodatkowo, aby był on skuteczny i przyjęty przez sąd musi on spełniać pewne wymogi formalne.

Jakie są wymagania formalne?

To, jakie wymogi formalne powinien spełniać pozew znajdziemy w przepisach Kodeksu Postępowania Cywilnego. Przepisy znajdują się w art. 126-187 KPC.

Niezbędnymi elementami pozwu są:

  1. Oznaczenie sądu, do którego kieruje się pozew;
  2. Oznaczenie stron wraz z ich danymi adresowymi (w tym też numerami telefonu czy adresami email);
  3. Dane pełnomocnika, w tym adres numer telefonu i email;
  4. Oznaczenia rodzaju pisma;
  5. Dokładne określenie żądania;
  6. Wartość przedmiotu sporu;
  7. Opłata od pozwu;
  8. Uzasadnienie pozwu, (czyli uzasadnienie żądań);
  9. Lista załączników;
  10. Odpis pozwu i odpisy załączników dla pozwanego;
  11. Podpis składającego pozew.

Dodatkowo, jeśli wyznaczymy pełnomocnika do reprezentowania nas to musimy załączyć również opłatę skarbową od udzielonego pełnomocnictwa.

Ważne, aby dokładnie sprawdzić czy pozew posiada wszystkie te elementy, bo brak któregoś z nich może spowodować, że sąd nie przyjmie pozwu i zwróci go.

Oprócz wymogów formalnych pozew musi zawierać kilka innych elementów, które pozwolą sądowi na zapoznanie się ze sprawą. Jednocześnie część z nich jest niezbędna już na etapie składania pozwu, bo potem nie będzie można już o nich wspomnieć czy powołać do toczącej się sprawy. Wszystko zależy od danego przypadku.

Do dodatkowych elementów należą:

  1. Wnioski dowodowe;
  2. Wniosek o rozpoznanie sprawy pod nieobecność Powoda;
  3. Wniosek o zabezpieczenie powództwa;
  4. Wniosek o zwolnienie z kosztów;
  5. Wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Co powinien zawierać pozew?

Dobrze przygotowany pozew poza elementami formalnymi czy wniosków, które to znajdują się na samym początku pozwu należy się zastanowić, co powinno się znaleźć w jego uzasadnieniu.

Kwestią najbardziej oczywistą jest przedstawienie wydarzeń chronologicznie, które to doprowadziły do konfliktu. Ułatwi to sądowi zrozumienie jak kształtowała się cała sytuacja.

Kolejnym ważnym aspektem są wcześniej wspomniane wnioski dowodowe. Należy szczegółowo wyjaśnić, dlaczego akurat te dowody są ważne dla sprawy, czyli opisać te, które udowadniają nasze żądania. Z tym krokiem wiążę się również przytoczenie innych dowodów np. w formie zeznań świadków, który to mogą potwierdzić nasze żądania i twierdzenia.

Istotnym elementem pozwu jest zamieszczenie informacji o tym czy doszło do podjęcia próby ugodowego rozwiązania sporu tj. podjęto próby mediacji czy negocjacji przed złożeniem pozwu do sądu.

Ostatnia część dobrego pozwu musi zawierać wskazania tego, czego żądamy i w jakiej formie np. przywrócenie do pracy, zasądzenie odszkodowania czy nakazu zapłaty. Chodzi tu o wskazanie tzw. środka prawnego. W dalszej części, jako powód należy podać, jakie koszty procesowe zostały poniesione lub jakie będą poniesione poprzez żądanie zasądzenia och zwrotu przez Pozwanego.

Przy zawieraniu wszystkich powyższych informacji należy skupić się na opisie stanu faktycznego, a nie na własnych emocjach. Oczywiście można coś zamieścić, ale sąd interesują fakty. Trzeba pamiętać, że dobrze przygotowany pozew jest bardzo ważnym elementem całego postępowania i w znaczącym stopniu może wpłynąć na to jak przebiegnie spór sądowy. Między innymi z tego powodu należy zastanowić się czy nie udać się jednak do prawnika, aby to on przygotował taki pozew. Jednocześnie zawsze trzeba pamiętać, co zamieszczamy w takim pozwie, bo informacje tam przedstawione mogą działać na naszą korzyść jak i niekorzyść.