Rozwód – zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy…
Zachowek jest prawem, z którego mogą skorzystać najbliżsi krewni spadkodawcy, którzy zostali pominięci w testamencie. Najbliższymi krewnymi w rozumieniu Kodeksu…
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego powstaje tzw. wspólność majątkowa – wszelkie dochody stają się własnością obojga małżonków. W małżeństwie można…
Jednym ze środków związanych z poddaniem sprawcy próbie określonych w kodeksie karnym jest tzw. „warunkowe umorzenie postępowania”. Norma prawna określona…
W praktyce organy ścigania często – „nie dostrzegają” treści art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przepis ten stanowi, że jeżeli…
W chwili zatrzymania osoba zatrzymana musi zostać pouczona (otrzymać pouczenia na piśmie) o jej uprawnieniach. Jednym z podstawowych praw osoby…
Kara grzywny jest najłagodniejszą formą kary jak jest przewidziana w kodeksie karnym. Jest karą pieniężną wymierzaną w stawkach dziennych. Wysokość…
Proces założenia spółki jest dość skomplikowany i obwarowany licznymi formalnościami. Ich niedopełnienie przedłuża całą procedurę. W przypadku jakichkolwiek uchybień w…
Audyt prawny pozwala na zbadanie czy wszelkie działania danego przedsiębiorstwa są zgodne z obowiązującym prawem. Dotyczy przede wszystkim weryfikacji działań…